Przejdź do głównej zawartości

Aktywna Ciężarówka - przeciwwskazania


Dzisiejszy post kieruje do wszystkich przyszłym mam, które planują pozostać aktywne w ciąży. Tak naprawdę powinien on trafić w Twoje ręce na samym początku Waszej 9 miesięcznej drogi bo nie zawsze można po prosty być Aktywną Ciężarówką.
Dlatego postanowiłam trochę nad tematem posiedzieć i napisać kiedy powinno zapalić Ci się czerwone światełko.

1. LUZ, LUZ I JESZCZE RAZ LUZ
Zgodnie z zaleceniem Amerykańskiego Kolegium Położników i Ginekologów (ACOG), kobiety w ciąży (które były aktywne i intensywnie trenowały) powinny zmniejszyć intensywność ćwiczeń i zmodyfikować trening (ale o tym jakie ćwiczenia wykonywać w ciąży znajdziecie w kolejnym poście). A co z dziewczynami, które dopiero w ciąży postanowiły rozpocząć swoją przygodę z aktywnością? Tu zalecenia się jednoznaczne. Zaczynasz dopiero po II trymestrze i wybierasz takie ćwiczenia, które będą spokojnie i nie sprawią Ci trudności w ich wykonywaniu.
Podczas wykonywania intensywnych ćwiczeń w ciąży dochodzi do zjawiska przemieszania się krwi z jamy brzusznej (w tym i macicy) do mięśni i skóry. Sytuacja taka może doprowadzić do niedotlenienia płodu. Ponadto intensywny wysiłek fizyczny może wywołać skurcze mięśni gładkich macicy, co może spowodować przedwczesny poród. Dlatego w ciąży ćwiczenia należy wykonywać w sposób umiarkowany, tak aby nie doprowadzać do gwałtownego zwiększenia temperatury ciała, gdyż jej wzrost powyżej 40 stopni może być niebezpieczny dla maleństwa.
Pamiętaj jednak, że ostateczną decyzję co do tego, czy możesz uprawiać sport w ciąży podejmuje lekarz więc koniecznie poinformuj go o tym fakcie przy wizycie.

2. PRZEZIĘBIENIE I INFEKCJE
W ciąży Twój organizm jest bardzo podatny na infekcje dlatego ryzyko zarażenia się różnymi wirusami i bakteriami wzrasta. Podczas infekcji organizm musi stoczyć walkę z wirusem, który się zadomowił w Twoim organizmie, a jednocześnie cały czas musi radzić sobie z dodatkowym wydatkiem energetycznym jakim jest sama ciąża. Dlatego nie ma co dokładać mu innych obciążeń jakimi są ćwiczenia. Poza tym musisz pamiętać aby w czasie infekcji nie przegrzewać organizmu, a wysiłek fizyczny podczas osłabienia i złego samopoczucia może spowodować bardzo szybki wzrost temperatury ciała nawet podczas bardzo delikatnego treningu. Dlatego, w tym czasie zadbaj przede wszystkim o relaks i odpoczynek.

3. NIEWYDOLNOŚĆ CIŚNIENIOWO-SZYJKOWA
Oznacza to po prostu, że mięśnie szyjki macicy nie są w stanie utrzymać dziecka w środku wystarczająco długo, a co za tym idzie rozwiera się ona i skraca zbyt wcześnie. Może to prowadzić do przedwczesnego porodu dlatego w przypadku stwierdzenia u Ciebie tej przypadłości na czas ciąży musisz zrezygnować z ćwiczeń oraz zadbać o odpoczynek.

4. CUKRZYCA
Temat dość kontrowersyjny ze względu na to, że badania prowadzone w ostatnich latach wskazują na to, że odpowiednio dobrana aktywność fizyczna i dieta u ciężarnych z cukrzycą ciążową zmniejsza poziom cukru we krwi. Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne uznało ćwiczenia fizyczne - przynajmniej 30 minut dziennie – za formę terapii wspomagającej leczenie cukrzycy u ciężarnych. Pamiętaj jednak, że cukrzyca w ciąży może stanowić zagrożenie dla dziecka, szczególnie, gdy jest nieleczona. W takim przypadku może prowadzić do urodzenia dziecka z dużą masą ciała lub doprowadzić do przedwczesnego porodu i niskiej wagi maluszka. Dlatego, jeśli cierpisz na cukrzycę w ciąży musisz być pod stałą opieką lekarza i diabetologa, który ustawi Ci dietę tak, aby poziom cukru był ustabilizowany.

5. NADCIŚNIENIE TĘTNICZE
Jeśli lekarz stwierdził u Ciebie taką przypadłość, to musisz mieć świadomość, że najczęściej jest ona traktowana jako ciąża wysokiego ryzyka. Nadciśnienie tętnicze w ciąży może powodować przedwczesne odklejenie się łożyska, przedwczesny poród, a także czasem może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia dla matki i dziecka. Dlatego, jeśli stwierdzono u Ciebie nadciśnienie tętnicze to na czas ciąży powinnaś zrezygnować z ćwiczeń.

6. KRWAWIENIA W CIĄŻY
Krwawienie w ciąży może mieć różne przyczyny. Nie powinnaś tego bagatelizować i poinformować o tym fakcie swojego lekarza prowadzącego ciążę. Jeśli występują u Ciebie takie dolegliwości unikaj wysiłku fizycznego, który może przyczynić się także do takich sytuacji. Staraj się odpoczywać i wykorzystaj ten czas na słodkie lenistwo.

7.  CIĘŻKIE POSTACIE GESTOZY CIĄŻOWEJ
Czyli inaczej zatrucie ciążowe. Zaburza ona często gospodarkę wodno-elektrolitową w organizmie, może prowadzić do przedwczesnych skurczy, wymiotów, nudności czy obniżenia ciśnienia krwi. Jest to stan zwykle wymagający hospitalizacji i zaprzestania ćwiczeń aż do rozwiązania.

8. NIEDOKRWISTOŚĆ CIĘŻARNYCH DUŻEGO STOPNIA
Czyli po prostu anemia. Kobiety z tą przypadłością często wymagają leżenia już w pierwszej połowie ciąży ponieważ niedokrwistość może prowadzić do poronienia lub niewyjaśnionego krwawienia. Poza tym, w drugiej połowie może to skutkować wysokim ciśnieniem krwi, niewydolnością ciśnieniowo-szyjkową, przedwczesnego pęknięcia błon płodowych czy przedwczesnego porodu. Leżenie w tym stanie jest o tyle ważne, że ogranicza nacisk na szyjkę macicy przez dziecko, obniża ciśnienie krwi matki oraz zwiększa napływ krwi do łożyska.

9. ANOMALIE ŁOŻYSKA (NP. ŁOŻYSKO PRZODUJĄCE)

10. ODMIEDNICZKOWE ZAPALENIE NEREK W CIĄŻY

11. CIĄŻA MNOGA (BLIŹNIACZA) -  tu coraz częściej jednak można odejść od tej reguły i jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a lekarz nie widzi innych przeciwwskazań to aktywność umiarkowaną można wykonywać do 24-26 tc.

12. PRZEDWCZESNE PORONIENIA SAMOISTNE LUB PRZEDWCZESNE PORODY - tu temat też ruchomy, warto to dobrze omówić z lekarzem i jeśli dostaniesz zgodę na taką aktywność, ćwiczyć pomału, z dużą rozwagą i najlepiej pod okiem specjalisty.


 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

jaglany sernik na zimno

Pozostając w temacie słodkości, dziś leci do Was przespi na pyszny jaglany sernik na zimno. Robię go dość często z różnymi dodatkami i za każdym razem podbija moje serce :)  Składniki  Ok 60-70 g ksylitolu (cukier brzozowy ) ja używam zamiast cukru gdyż jest dużo zdrowszy i ma niski indeks glikemiczny  Po 250 g sera białego chudego i połtlustego  Około 700 g jogurtu naturalnego  100 g ugotowanej kaszy jaglanej  owoce takie jak lubisz  Gorzka czekolada 80%, galaretka, wiórki kokosowe, owoce, rodzynki czy co tam lubicie do dekoracji na wierzch :)   50 g żelatyny  1. Ser biały blenduje na gładką masę z jogurtem  2. W tym czasie gotuje kasze jaglana. Na szklankę kaszy używam ok 2 szklanek wody gotuje aż kasza wchłonie cala wodę. Na opakowaniu jest podane żeby dodać oliwy i soli - ja tego nie czynię. Jak kasza się ugotuje również ja blenduje aby uzyskała gładka konsystencję  3. Żelatynę rozuszam w gorącej wodzie , około 250 - 300 ml. Na opakowaniu macie napisane żeby rozpuscic w 2 litr

domowe burgery

Kto z nas od czasu odo czasu nie ma ochoty pochłonąć jakiegoś cheat meala?? Zapewne każdy i pierwsze co przychodzi na myśli to hamburger albo pizza. Wcale tego nie neguje, bo każdemu od czasu do czasu należy się psychiczny luz. Jeśli jednak macie dzieci (szczególnie w wieku szkolnym, to zapewne wiecie, że w ich przypadku "niezdrowe żarcie" mogłoby stanowić podstawę ich diety. Wtedy często rozpoczynają się poszukiwania alternatyw dla śmieciowego jedzenia. Postanowiłam więc, w odpowiedzi na ten problem zdradzić Wam mój przepis na zastąpienie typowego hamburgera z sieciówki, zdrowszą i dużo bardziej wartościowszą wersją. Pamiętam, że do takiej kanapki możesz władować wszystkie warzywa jakie masz w domu. Moja wersja to tylko propozycja, którą możesz, a nawet powinieneś modyfikować wedle własnych upodobań :) Zatem do dzieła ;) Składniki na burgera: 500 gram mielonego mięsa z indyka, 1-2 jajka (zależy od wielkości ), 1-2 łyżki bułki tartej (tak po prawdzie to zawsze syp

wracamy do formy po ciąży

Szykując dla Ciebie kolejny post postanowiłam, że skupię się na temacie bardzo popularnym w ostatnim czasie - czyli powrocie do formy po urodzeniu dziecka. Na początek jednak musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: Czym dla Ciebie jest właśnie powrót do formy po ciąży i czego oczekujesz? Każda z Nas ma bowiem inne cele i dla każdej z nas, ten "frazes" będzie znaczył zupełnie co innego. Jedna marzy o płaskim brzucha, inna o magicznym zniknięciu nadmiaru skóry, a jeszcze inna chciałaby mieć z powrotem wąskie biodra i wchodzić w spodnie w rozmiarze S. Zrobiłaś to? Doskonale! Zatem skoryguj teraz swoją odpowiedź o rachunek sumienia i zastanów się nad tym w jaki sposób przygotowałaś swoje ciało do tego wymagającego dla niego czasu i czy poświęciłaś mu wystarczająco dużo uwagi zanim zaszłaś w ciąży, ale i podczas niej...? Zacznijmy od początku Cudów nie ma, nie oszukujmy się. Nic się samo nie wydarzy i rzadko kiedy możemy liczyć na cudotwórcze działanie genów, które sprawią,